Program rozvoje venkova, osa IV.2.1 Realizace projektů spolupráce

• MAS Společná cesta
  • MAS Za humnama
  • MAS Strážnicko

Tento projekt navazuje na úspěšně realizovaný projekt spolupráce „Společné putování za dědictvím regionů“, kdy byly zmapovány a vydány publikace zaměřené na gastronomii, zvyky a tradice, pověsti a architekturu partnerských MAS a vytvořeny první expozice a také na projekt „Společně oživujeme historii venkova“, kdy děti sami objevovali historii svých obcí a regionů a dokázali představit své poznatky i sousedním regionům Jižní Moravy.

Cíle projektu:

Projekt „ Za tradicí Moravského venkova volně navazuje na předešlé a má za cíl inovativně propojit tradiční výroby se vzděláváním a zapojit mládež do tajemství místních výrob.

Projektem rozšíříme povědomí obyvatel o tradičních výrobách ve svém regionu a nabídneme i srovnání tradičních výrob z regionů a jejich odlišné podmínky a možnosti.

Zapojením žáků základních škol do projektu dojde k posílení jejich informovanosti o tradičních výrobách a nabídneme jim možnost vstoupit přímo do praxe a ovlivnit jejich rozhodování při volbě zájmů či budoucího povolání.

Vytvořením propagačních materiálů a stálým expozicím řemesel projekt sleduje i posílení venkovského cestovního ruchu.

Výstupy projektu:

• Zapojení škol do poznání řemesel
  • Tvorba putovní expozice řemesel
  • Exkurze do partnerské MAS za výrobci a do expozic
  • Spolupráce na tvorbě výukového videa, která budou použita ve výuce
  • Vytvoření pracovních listů o řemeslech pro žáky a soutěže
  • Žádané zmapování místních výrobců a zpracovatelů tradičních potravin a řemesel a jejich představení veřejnosti
  • Posílení vazby veřejnosti a zvláště žáků k místním tradičním řemeslům
  • Nová partnerství mezi MAS na úrovni členů, výrobců a jejich spolků, škol a obcí
  • Expozice v objektu moštárny Strážnice
  • Expozice v objektu Chovatelů Hroznová Lhota
  • Expozice hliněného stavitelství

Pár foto z pěkné i když deštivé exkurse našich škol za mistry řemesla na Vyškovsku - 11.9.2014.

V rámci projektu vznikl popis tradičních řemesel na záložce http://www.straznicko.cz/defsz.asp?IDR=1&IDM=Řemesla